TAAT Technologie Cyfrowe

Cache przeglądarki

Cache (wym. kesz) to pamięć podręczna przeglądarki.

Używanie keszu pozwala na szybsze ładowanie się stron, bez potrzeby powtórnego załadowania danych, które już wcześniej przez przeglądarkę zostały pobrane.

Pliki są fizycznie zapisywane na Twoim dysku, dzięki temu odwiedzając ponownie stronę do wyświetlania której są potrzebne, pobierane są z Twojego dysku (z cache). Twój dysk jest szybszy niż pobieranie z internetu, dzięki temu strona wyświetlana jest bardzo szybko.

W praktyce wygląda to tak, że przeglądarka ma przydzielone miejsce na dysku na pliki tymczasowe (temp) i w tym folderze zapisuje przeglądane podstrony i wszystkie ich elementy składowe.

Te komponenty są przechowywane na dysku nawet po zamknięciu przeglądarki. Po ponownym jej otwarciu są gotowe do powtórnego użycia. Oprócz tego, przeglądarki używają pamięci operacyjnej (RAM) aby przechowywać najbardziej potrzebne pliki tymczasowe.

Pamięć RAM jest jeszcze szybsza niż dysk, ale jej zawartość jest w całości kasowana po zamknięciu przeglądarki (ew. zapisywana na dysku).

Jak to działa?

  1. Żądasz wyświetlenia strony, wpisując jej adres
  2. Przeglądarka pobiera wszystkie pliki składowe strony i zapisuje je w cache (komponenty: teksty, zdjęcia, animacje, pliki cookie, arkusze stylów, pliki JavaScript itp.)
  3. Odwiedzasz stronę ponownie, komponenty nie są ponownie pobierane z sieci, lecz ładowane z dysku = strona jest ładowana szybciej

Odświeżenie cache

Jak widać, jeśli plik jest wyświetlany z cache, dostajemy jego starą wersję, tę która jest na dysku, nie tę, która jest aktualnie na serwerze. Czasami zdarza się tak, że od czasu pobrania pliku do cache i powtórnej wizyty na stronie, plik zmienił się na serwerze.

Nie zobaczymy jego nowej wersji, do czasu aż cache zostanie odświeżony. Problemem odświeżenia cache zarządza serwer i przeglądarka, w taki sposób aby użytkownik zawsze otrzymywał aktualną wersję pliku. Użytkownik nie ma na to zarządzanie większego wpływu, ale w każdym momencie może wymusić pobranie aktualnej wersji strony, bez użycia cache.

Skrót do odświeżenia strony: CTRL+F5

Domyślne ustawienia

Cache jest domyślnie włączony we wszystkich przeglądarkach.

Inne rodzaje cache

Ten artykuł opisuje działanie pamięci cache przeglądarki.

Ale cache to ogólna nazwa dla technologii przechowywania danych na medium, z którego dostęp do danych jest szybszy.

Inne przykłady cache to:

Więcej o cache: wikipedia: cache

Tryb prywatny

Tryb prywatny przeglądarki pozwala na przeglądanie stron bez zapisywania na Twoim dysku żadnych informacji (historii odwiedzonych stron, ich treści i komponentów).

inne artykuły...