Najlepsze darmowe programy

Na tej stronie znajdziesz spis najlepszych darmowych programów przydatnych w codziennej pracy. Spośród wielu programów o tej samej funkcjonalności, w tym miejscu zostały zebrane tylko te najlepsze w swojej kategorii.

Zasady oceny programów

Za kryteria przyjęto:

Autohotkey - automatyzacja w Windows

AutoHotkey to rewelacyjny programik pozwalający na zautomatyzowanie praktycznie wszystkiego co zwykle robi się w Windows w mozolny sposób. Jeżeli narzekasz, że w Windows nie ma skrótu klawiaturowego do ulubionej danej funkcji, albo chcesz skrót klawiaturowy do sekwencji poleceń - AutoHotkey jest dla Ciebie.

skocz do menu

Wielopoziomowy schowek ClipX

ClipX to bardzo przydatny wielopoziomowy schowek dla Windows. Oferuje funkcjonalność podobną do schowka znanego z MS Office, ale działa we wszystkich programach. Dodaje możliwość wklejenia kilkunastu ostatnio kopiowanych elementów oraz wiele innych opcji które łatwo dostosować do własnych potrzeb. Pracuje w tle i zajmuje mało pamięci. Jeśli potrzebujesz podobnej aplikacji, która działa bez instalatora (zip) możesz wypróbować Hamsin Cliboard.

pobierz ClipX

skocz do menu

Console2

Zamiennik standardowego wiersza poleceń (cmd) dla Windows. Wzorowany na konsoli Linuksa.

pobierz Console2

skocz do menu

Program StrokeIt

StrokeIt to mały program dla Windows umożliwiający obsługę gestów myszy we wszystkich programach. Duże możliwości konfiguracji, bardzo przyśpiesza i ułatwia poruszanie się w Windows.

Pobierz StrokeIt ze strony domowej programu.

skocz do menu

Program Foxit PDF Reader

Foxit to czytnik dokumentów w formacie PDF. Bardzo dobra, mała alternatywa dla Adobe Reader’a, od którego Foxit jest o wiele szybszy. Dostępny w polskiej wersji językowej dla Windows i Linux. Polecany szczególnie dla słabszych komputerów. Mozna pobrać wersję bez instalatora (zip), działa z pen-drive.

Pobierz Foxit ze strony producenta.

skocz do menu

Program QPrinter

Sterownik wirtualnej drukarki PDF. Pozwala na generowanie plików w formacie PDF z dowolnego programu.

Sposób użycia: Plik > Drukuj... > Drukarka > QPrinter

Pobierz QPrinter

skocz do menu

Program Kana Virtual Drive

Kana Virtual Drive to mały programik dla Windows, który pozwala na utworzenie wirtualnego dysku wskazującego na na dany folder.

Na przykład: ścieżka „d:\moje dokumenty\praca\firma\sprawy finansowe\2004” może zostać zastąpiona krótką ścieżką „w:\”.

Pobierz VDCmd.zip. Strona domowa projektu.

skocz do menu

Program Angry IP Scanner

Programik do skanowania sieci lokalnej. Pokazuje adresy IP, MAC userów w sieci lokalnej, podaje dane z NetBIOS, eksportuje wyniki stanowania do różnych formatów (CSV, HTML, TXT, XML).

Pobierz Angry IP Scanner ze strony producenta.

skocz do menu

GridMove

Program rezydujący w tray’u, pomagajacy łatwo uorządkować okna na ekranie. Obsługuje kilka monitorów.

skocz do menu

Edytor jEdit

Rozbudowany edytor tekstowy dla programistów. Zdecydowanie najlepszy w swojej klasie.

Dowiedz się więcej na temat jEdit’a

skocz do menu

Program KeePass

Doskonały menadżer haseł. Pozwala na bezpieczne przechowywanie haseł oraz innych informacji. Umożliwa różne metody zabezpieczeń, generowanie haseł a także sprawdzenie siły hasła. Działa na różnych systemach operacyjnych, nie wymaga instalacji (można używać z pen-drive).

Strona domowa KeePass

skocz do menu

Free Download Manager

Menadżer pobierania plików. Pozwala na przerywanie i kontynuację pobierania, zaplanowanie pobierania na określoną godzinę, ograniczenie transferu według ustalonego limitu, tak aby nie przeciążać sieci. Mały i szybki.

Pobierz Free Download Manager

skocz do menu

Przeglądarka grafiki XnView

Menadżer i przeglądarka plików graficznych. Posiada bardzo wiele przydatnych opcji, takich jak: hurtowa zmiana nazwy, rozmiaru, podstawowych operacji edycyjnych na plikach graficznych, tworzenie pokazów slajdów, kardowanie, wstępną korekcję i obróbkę zdjęć. Można pobrać wersję bez instalatora (zip), która działa z pen-drive.

Pobierz XnView

skocz do menu

Odtwarzacz audio FooBar 2000

Rewelacyjny odtwarzacz audio! Bije na głowę Winamp’a i wszystkie podobne. Przede wszystkim niesamowitą jakością dźwięku i szybkością działania. Polecany przez audiofilów.

skocz do menu

WinDirStat

Program bardzo pomocny przy porządkowaniu dysku. Pokazuje jego zawartość w postaci graficznej mapy plików. Od razu widać które katalogi lub pliki zajmują najwięcej miejsca i jak często ich używasz.

Pobierz WinDirStat

skocz do menu

Archiwizator TUGZip

Darmowa alternatywa dla programów obsługujących archiwa (np. WinRAR, WinZip). Obsługuje wiele formatów, pracuje w menu kontekstowym i w przeciwieństwie do konkurencji — Zipgenius nie ma błędów.

Pobierz TUGZip ze strony producenta

Po zainstalowaniu TUGZip można spolszczyć pobierając polski plik językowy. Plik polish.ini należy umieścić w katalogu Languages (domyślnie C:\Program Files\TUGZip\Languages), a potem włączyć obsługę polskiego interfejsu w menu: Options > Configuration > Language > Polski > [OK]. Po restarcie programu interfejs powinien być już w języku polskim.

skocz do menu

Kalendarz Rainlendar

Rainlendar to kalendarz wyświetlany na pulpicie. Przypomina o urodzinach, rocznicach, spotkaniach, zaplanowanych zadaniach itp. Obsługuje skórki, przezroczystość i wiele języków. Jak wygląda, możesz zobaczyć na http://www.rainlendar.net/. Działa z pen-drive.

Pobierz Rainlendar

Po zainstalowaniu możesz spolszczyć program pobierając ze strony z tłumaczeniami Rainlendar. Po pobraniu wystarczy kliknąć na Polish.r2lang, który zostanie skopiowany do folderu locales (domyślnie C:\Program files\Rainlendar2\locales). Po instalacji należy zmienić domyślny język w menu: Options... > General > Languages > Polish.

Możesz też zmienić wygląd kalendarza korzystając ze skórek.

skocz do menu

Rename-It!

Rename-It! do bardzo dobry program służący do masowej zmiany nazw plików. Obsługuje wyrażenia regularne, tagi MP3, szablony zmian itp.

DeskView

Masz za dużo ikon na pulpicie? Przysłaniają Ci tapetę? Zainstaluj program DeskView, który jest odpowiednikiem polecenia Widok > Lista, które znasz z eksploratora. Zobacz jak to działa. Bez instalatora, działa z pen-drive.

Pobierz DeskView

skocz do menu

Spybot Search & Destroy

Aplikacja do wykrywania spyware, adware i innego złośliwego oprogramowania. Najlepsza z darmowych.

Pobierz Spybot Search & Destroy

skocz do menu

DiskDefrag

DiskDefrag to o wiele szybsza alternatywa defragmentatora dysków wbudowanego w Windows. DiskDefrag dokonuje defragmentacji dysku zapobiegając jego fragmentacji.

Pobierz DiskDefrag

skocz do menu

FileTargets

Dodaje do menu kontekstowego folderów i plików rozwijalne menu z opcjami: „Kopiuj/Przenieś do folderu (wybranego)”, „Kopiuj na pulpit”, „Kopiuj nazwę pliku”, „Kopiuj nazwę w formacie 8.3” i „konfiguracja...”, w której można ustawić listę ulubionych/najczęściej używanych folderów. Dodatkowo program pamięta ostatnio używane foldery.

Pobierz FileTargets. Hasło potrzebne do instalacji to „ILikeMoonSoftware”.

Koniecznie przeczytaj pomoc dostępną po naciśnięciu klawisza F1 w oknie konfiguracji. Kliknięcie w menu trzymając klawisz Shift przenosi plik zamiast go kopiować. Kliknięcie w menu przy włączonych klawiszach Shift i Ctrl otwiera folder docelowy.

skocz do menu

IrfanView

Menadżer i przeglądarka plików graficznych. Główny konkurent XnView. Przebija XnView tym, że jest całkowice darmowy, szybszy, ma więcej opcji (w tym bardzo dobry podgląd czcionek). Na minus można zaliczyć interfejs graficzny, trudniejszą konfigurację i brak natywnej wersji dla Linuxa. Mimo tych wad, z racji jakości, z czystym sumieniem można wystawić 9/10.

skocz do menu

Menu kontekstowe „Kopiuj do...” i „Przenieś do...”

Modyfikacja rejestru Windows dodająca do menu kontekstowego plików i folderów opcje które pozwalają na przeniesienie lub skopiowanie we wskazane miejsce. Wystarczy uruchomić plik .reg po rozpakowaniu, później można go usunąć.

Pobierz copymoveto.zip

skocz do menu

Menu kontekstowe „Otwórz wiersz poleceń tutaj”

Modyfikacja rejestru Windows polegająca na dodaniu do menu kontekstowego opcję „Otwórz tutaj wiersz poleceń”. Wybranie tej opcji powoduje wykonanie polecenia „cmd” i przejście do wskazanego folderu. Jest to odpowiednik programu znanego z Microsoft Power Toys. Wystarczy uruchomić plik .reg po rozpakowaniu, później można go usunąć.

Pobierz command.prompt.here.zip

skocz do menu

Menu kontekstowe „Wygeneruj listę plików”

Skrypt tworzący listę plików w katalogu i modyfikacja rejestru dodająca odpowiednie polecenie w menu kontekstowym. Po kliknięciu prawym przyciskiem na folderze/pliku pojawia się opcja „Wygeneruj listę plików”. Po jej wybraniu otwierane jest nowe okno notatnika z listą plików we wskazanym folderze. Można wybrać które pliki wyświetlić oraz dodatkowe opcje dostępne w poleceniu dir.

Pobierz dirlist.zip

Sposób instalacji:

Uwaga: Możesz umieścić plik dirlist.vbs w innym folderze, ale jeśli umieścisz go w folderze innym niż c:\program files, musisz wyedytować plik dirlist.reg przed uruchomieniem i zmienić ścieżkę w ostatniej linii pliku dirlist.reg na prawidłową.

skocz do menu

µTorrent (micro torrent)

Klient BitTorrent. Pozwala na bardzo szybkie pobieranie plików z internetu przy pomocy protokołu BitTorrent.

Pobierz µTorrent i polski pakiet językowy.

skocz do menu

Restoration

Aplikacja służąca do odzyskiwania usuniętych plików. Można z jej pomocą odzyskać także zdjęcia z kart flash aparatu cyfrowego. Bardzo duża skuteczność jak na darmowy program. Działa bez instalatora.

Pobierz Restoration.

skocz do menu

SubEdit

Odtwarzacz filmów. Bardzo wygodny w obsłudze, obsługuje wiele formatów napisów. Pełna lista zalet na stronie autora programu.

Pobierz SubEdit ze strony autora.

skocz do menu

Mozilla Firefox

Najlepsza nowoczesna przeglądarka internetowa. Konkurować z Firefox’em może jedynie przeglądarka Opera.

Przeczytaj poniższy artykuł aby się przekonać dlaczego warto zainstalować Firefox’a i dlaczego nie należy używać Internet Explorera.

Firefox: Szczegółowy opis instalacji i konfiguracji.

skocz do menu

Mozilla Thunderbird

Bardzo dobry klient pocztowy, RSS i grup dyskusyjnych. Alternatywa dla Evolution, Outlook Express oraz pełnej wersji MS Outlook. Oferuje filtr antyspamowy, skórki, automatyczne sprawdzanie pisowni dla wielu języków i możliwość rozbudowy o nowe funkcje dzięki dużej liczbie dodatków.

Thunderbird: Szczegółowy opis instalacji i konfiguracji.

skocz do menu

OpenOffice.org

OpenOffice.org to bardzo dobry pakiet programów biurowych w skład którego wchodzą:

OpenOffice.org to rozsądna alternatywa dla komercyjnego MS Office. Bardzo wysoko oceniana jest kompatybilność z innymi pakietami buirowymi. Wszelkie problemy z przeniesieniem plików MS Office do OpenOffice.org są wyłącznie winą MS Office.

OpenOffice można użwać bez instalacji (np, z dysku przenośnego). Można go także mieć zainstalowanego jednocześnie obok MS Office’a.

Na polskim rynku dostępna jest także ciut bogatsza wersja OpenOffice UX przygotowana przez firmę Ux Systems która jest dostępna za darmo do użytku prywatnego, lecz płatna dla firm.

Format pliku Open Document 1.0 obsługiwany przez pakiet OpenOffice został oficjalnie uznany jako obowiązujący do wymiany dokumentów tekstowych lub tekstowo-graficznych pomiędzy systemami informatycznymi używanymi do realizacji zadań publicznych (Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych, z dnia 11 października 2005 roku, Dz. U. Nr 212, poz. 1766).

Pobierz OpenOffice.org za darmo.

skocz do menu

Nawigacja

Ciekawe? Subskrybuj kanał RSS bo będzie więcej!

RSS ?