Publikacja strony w internecie

Ten artykuł opisuje na jakiej zasadzie działa udostępnianie informacji w internecie, co to jest FTP i jak za jego pomocą umieścić stronę w internecie.

Spis treści

Jak działa www?

Strony www i internecie transmitowane są za pomocą HTTP. Ogólna zasada działania jest taka, że na dysku serwera internetowego zapisane są strony w postaci hipertekstu (html), a program obsługujący żądania HTTP udostępnia strony użytkownikom, którzy ostatecznie pobierają je za pomocą przeglądarki.

W pierwszej kolejności potrzebujesz zatem serwera internetowego z oprogramowaniem do obsługi protokołu HTTP, czyli z serwerem www (web server’em).

Serwer internetowy to komputer na stałe podłączony do internetu, wyposażony w odpowiednie oprogramowanie, przeznaczone do realizacji określonych zdań takich jak na przykład obsługę poczty (POP3SMTP), obsługę stron www (HTTP), transmisję plików (FTP) czy obsługę DNS.

Każdy z komputerów podłączonych do internetu, w tym serwer internetowy, ma swój unikalny adres IP służący do jedo identyfikacji. Adres IP to ciąg czterech liczb oddzielonych kropkami. Dla łatwiejszego zapamiętania tego adresu wprowadzono system domen, które są zamieniane przez serwer do takiej właśnie postaci cyfrowej.

Na przykład: adres IP serwera onet to 213.180.130.200
dzięki usłudze DNS jest zamieniany na adres w postaci domeny: onet.pl

Zwykle widzisz jak to działa w drugą stronę. Wpisując w przeglądarce „onet.pl”, serwer zamienia sobie tą nazwę na zrozumiały dla siebie adres IP, czyli w tym przypadku 213.180.130.200 i wyświetla stronę o odpowiednim adresie. Do takiej zamiany służy zainstalowane na serwerze oprogramowanie do obsługi usługi DNS.

Na serwerze internetowym jest także zwykle zainstalowane oprogramowanie do obsługi protokołu HTTP, czyli serwer www (web server). Najpopularniejszymi programami tego typu są Apache (darmowy) i IIS (płatny).

Serwer www pozwala użytkownikom na przeglądanie plików stron internetowych udostępnianych przez serwer i HTTP. Stąd pełny adres strony internetowej (URL) zwykle zaczyna się od adresu protokołu „http://www...”.

Reasumując powyższe, potrzebny Ci dostęp do komputera, który będzie włączony 24 godziny na dobę do internetu, który będzie szybki i będzie miał odpowiednią wydajność. Mało tego, musi być przede wszystkim wyposażony w serwer www a do tego bezawaryjny i niezawodny.

Hosting, serwery dedykowane i kolokacja

Masz do wyboru dwa rozwiązania: przygotować samemu komputer który będzie pełnił rolę serwera i zainstalować na nim odpowiednie oprogramowanie, albo skorzystać z gotowej oferty usługodawcy internetowego (ISP). Możesz wybrać pomiędzy takimi usługami jak:

Na początek oczywiście wystarczy wyłącznie hosting.

Ofert hostingowych w internecie jest bardzo wiele. Różną się parametrami, jakością usług i cenami. Wśród nich możesz znaleźć także oferty darmowego hostingu, który zwykle jest okupiony wyświetlaniem reklam.

Ceny komercyjnych usług hostingowych nie są wysokie i wahają się w granicach kilku-kilkunastu złotych miesięcznie. Dobre firmy hostingowe oferują szeroki dostęp do zasobów serwera, darmowy okres testowy a przede wszystkim wysokiej jakości pomoc techniczną.

Wybierając firmę hostingową możesz się kierować opiniami użytkowników z forum webhostingtalk.pl, ale zanim się zedecydujesz ostatecznie jaki hosting wybrać, koniecznie go przetestuj.

Domena

Etap wyboru serwera połączony jest zwykle także z wyborem domeny. Domyślnie adres Twojej strony powinien wyglądać podobnie do: http://123.123.123.123. Usługodawcy zwykle udostępniają gratisową domenę. Na serwerach taat.pl jest to domena w postaci „nazwakonta.taat.pl”.

Możesz też wykupić usługę rejestracji dowolnej domeny w firmie zajmującej się utrzymaniem domen (np. NASK). Sprawdzić dostępność domeny możesz na przykład na taat.pl/domeny.

Korzystanie z FTP

Mając już dostęp do serwera www musisz swoją stronę tam dostarczyć. Do tego celu służy inna usługa dostępna na serwerze internetowym — FTP.

Skrót FTP pochodzi od angielskich słów „File Transfer Protocol”. Jest to określenie protokołu służącego do transmisji plików w sieci internet.

Transmisja plików działa na zasadzie komunikacji oprogramowania serwera (serwer FTP) i oprogramowania użytkownika (klient FTP). Użytkownik do połączenia z serwerem FTP używa klienta FTP. Po połączeniu może na serwerze pracować tak jak na swoim dysku, czyli: tworzyć pliki i katalogi, kopiować je i usuwać.

Poprzez FTP można dostarczyć pliki na serwer www. Potrzebujesz jedynie parametry serwera FTP, takie jak jego adres, nazwę konta i hasło. Dane te otrzymujesz zwykle po założeniu konta.

Przykład: umieszczanie strony www na serwerze

Zakładanie konta

Jeśli jeszcze nie masz konta na serwerze www możesz założyć darmowe konto testowe na serwerze taat.pl. Aby założyć konto przejdź do strony taat.pl/hosting i postępuj zgodnie z procedurą. Możesz bez żadnych zobowiązań testować serwer przez okres 14 dni.

Wybierz przemyślany login, będzie on jednocześnie adresem Twojej nowej strony w postaci wybranylogin.taat.pl

Końcowym etapem zakładania konta jest wyświetlenie danych dostępu do serwera.

Ukazuje się komunikat Gratulujemy! Konto zostało założone. Wszelkie informacje można uzyskać kontaktując się z nami telefonicznie, lub przez e-mail..

Wyświetlane są dane serwerów pocztowych (do konfiguracji poczty e-mail, a także dane dostępu do serwera przez FTP, np.:

Panel administracyjny:
panel.taat.pl przejdź do zarządzania
Login: szablony
Serwer POP3: pop3.taat.pl
Serwer SMTP: smtp.taat.pl
UWAGA! W kliencie pocztowym jako nazwę konta należy podawać cały adres email. Serwer FTP: ftp.taat.pl
login ftp(uid): 97134
hasło ftp: Takie samo jak do panelu

Zapisz lub wydrukuj swoje dane, będą Ci później potrzebne.

Po założeniu konta, wszystkie ustawienia (skrzynki pocztowe, zaawansowane ustawienia serwera, użytkowników FTP i wiele innych opcji) możesz zmienić logując się na panel.taat.pl.

Od tego momentu działa też domena http://www.nazwakonta.taat.pl, pod którą pojawia się tymczasowa treść strony internetowej, którą zmienisz na własną.

Transfer plików przez FTP

Podstawy teoretyczne

Pliki na serwer możesz przesłać na kilka sposobów. Najczęściej wykorzystywane narzędzia to:

Pliki na serwer możesz przesyłać w trybie binarnym lub tekstowym (ASCII).

Tryb ASCII powinien być wykorzystywany tylko do transferu plików tekstowych. W tym trybie znaki końca linii są odpowiednio konwertowane. W trybie binarnym pliki docierają na serwer w niezmienionej postaci.

W trybie ASCII można przesyłać pliki w formatach takich jak: *.txt, *.html, *.asp, *.c, *.cpp, *.css, *.h, *.js, *.jsp, *.php, *.pl, *.sh, *.wml lub tym formatom podobne.

Ustawienia transferu plików w kliencie FTP są zwykle domyślnie ustawione na transfer "automatyczny", więc nie trzeba ich zmieniać.

Serwer rozróżnia wielkość liter w nazwach plików: „Plik.html” i „plik.html” to dla serwera dwa różne pliki. Dużych liter najlepiej nie używać wcale.

W nazwach plików nie można używać polskich znaków diakrytycznych (ą, ę, ć...) a także znaków @,#,$ itp.

Do połączenia z serwerem potrzebny Ci jest klient FTP. W tym przykładzie opiszę bardzo łatwego w obsłudze klienta — FireFTP.

Instalacja FireFtp

FireFTP to dodatek do przeglądarki Firefox pozwalający na łączenie się z serwerem FTP.

W pierwszej kolejności pobierz najnowszą wersję FireFTP. Dodatkowe informacje na temat instalowania dodatków do Firefox’a możesz znaleźć na http://taat.pl/browser.

Po instalacji w menu Narzędzia pojawia się ikona z niebieskim konikiem morskim — Fire FTP.

Aby połączyć się z serwerem, trzeba najpierw wprowadzić ustawienia połączenia:

Manage accounts: New...

Wprowadzamy: nazwę dla tego połączenia (dowolna), nazwę serwera FTP, login i hasło. Te dane otrzymałeś przy zakładaniu konta.

Okno menadżera kont FireFTP

To wszystkie ustawienia potrzebne do połączenia. Resztę ustawień możesz pozostawić bez zmian, albo dostosować do swoich potrzeb.

Transfer plików na serwer www za pomocą FireFTP

Aby połączyć się z sewerem wybierz z listy nazwę konta i kliknij „Connect”. Okno jest podzielone na dwa panele: w jednym widzisz pliki na swoim komputerze, w drugim pliki na serwerze.

Na serwerze znajdują się trzy katalogi. Nas interesuje katalog www, w którym znajdują się pliki udostępniane przez serwer www. Znajdziesz w nim między innymi plik „index.html” który jest domyślnie uruchamianym plikiem po wskazaniu na katalog. Znaczy to tyle, że jeśli użytkownik wpisze w przeglądarce http://www.nazwakonta.taat.pl, domyślnie kierowany jest pod adres http://www.nazwakonta.taat.pl/index.html

Strona główna serwisu powinna mieć zatem nazwę „index.html”. Możesz edytować istniejący na serwerze plik index.html lub zastąpić go własnym.

Aby edytować plik istniejący na serwerze, trzeba go skopiować najpierw na swój dysk (za pomocą przycisku strzałki). Można go zmienić zgodnie z potrzebami a potem zmieniony umieścić na serwerze.

Na kontach serwera taat.pl domyślnie utworzone są także inne pliki. Między innymi katalog „_stats” w którym są zainstalowane pliki statystyk serwera. Możesz je zobaczyć bezpośrednio z przeglądarki wchodząc na stronę http://nazwakonta.taat.pl/_stats/. Jeśli nie chesz żeby te statystyki były widocznie publicznie, możesz katalog „_stats” zabezpieczyć hasłem.

Nawigacja

Ciekawe? Subskrybuj kanał RSS bo będzie więcej!

RSS ?