TAAT Technologie Cyfrowe

Jak we własnym zakresie zrobić projekt funkcjonalności strony www?

Do przetargu, Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ), na potrzeby umowy, do oszacowania kosztów, załącznik do biznes planu czy choćby jako ilustracja pomysłu często potrzebny jest orientacyjny projekt strony www.

Najlepiej byłoby wszystko rozpisać, rozrysować, zrobić ilustracje, a jeszcze lepiej mieć działający prototyp.

Narzędzia do zarządzania projektem

Pierwsze w kolejce narzędzie do zarządzania dla managerów to oczywiście Microsoft Project (MS Project). Można z jego pomocą przygotować ramowy projekt funkcjonalności strony oraz oszacować ilość zasobów czasu i pieniędzy potrzebnych do realizacji projektu. Efekty pracy można łatwo zwizualizować za pomocą diagramu Gantta

MS Project to sprawdzone i bardzo dobre narzędzie, ale ma podstawową wadę - sporo kosztuje. Warte polecenia są jego darmowe odpowiedniki:

Makieta (Mockup)

Narzędzia dla managerów mają potężne możliwości, ale w żaden sposób nie odnoszą się do interfejsu użytkownika (GUI), układu poszczególnych elementów na stronie (layoutu).

Godnym polecenia, bezpłatnym narzędziem do szybkiego prototypowania, tworzenia prostych diagramów i makiet jest:

Pencil działa jako dodatek do przeglądarki Firefoks, lub jako samodzielna aplikacja. Działa na różnych systemach operacyjnych. Pozwala na zaprojektowanie poszczególnych podstron serwisu, układu elementów i ich wzajemnych relacji.

Na koniec projekt można wyeksportować w postaci obrazków lub w postaci klikalnego prototypu (podlinkowane podstrony).

Przykład:

serwisanci Przykład projektu w Pencil

Inne podobne oprogramowanie to: