TAAT Technologie Cyfrowe

Jak chronić adresy e-mail?

 
  1. Nie podawaj swojego adresu nikomu niezaufanemu.
  2. Dbaj o e-mail bliźniego swego, jak e-mail siebie samego.

Zaufany, to taki, który ma świadomość tego, że bez Twojej wiedzy nie może podawać Twojego adresu nikomu. To ktoś taki, kto potrafi używać poczty elektronicznej w bezpieczny sposób, potrafi odpowiednio zabezpieczyć e-mail przed dostępem niepowołanych osób.

Wysyłanie poczty tak, aby nie rozsyłać adresów

Każdy program pocztowy przy wysyłaniu maili oferuje przynajmniej trzy opcje do wyboru:

Przesyłanie maili innym

Pamiętaj: Większość użytkowników nie życzy sobie, aby ich wiadomość, a w szczególności adres e-mail został przesyłany dalej.

Zanim prześlesz wiadomość dalej, wytnij z niej podpis nadawcy oraz cytowane prywatne dane: adres e-mail, imiona i nazwiska, dane adresowe, numery kont itp.

Zasady cytowania wiadomości (wersja skrócona)

Jeśli odpowiadasz na czyjś e-mail, nie cytuj wiadomości w całości jeśli to nie jest koniecznie. Jeśli to możliwe, najlepiej nie cytuj jej wcale.

Nigdy nie cytuj wiadomości w całości. Dlaczego? Dlatego, że każdy kto chce sobie przypomnieć jej treść, może ją sprawdzić w swojej własnej skrzynce odbiorczej. Przesyłając wiadomość z takim długim cytatem, zwiększasz wielokrotnie czas jej wysłania. Może w skali jednego e-maila to niewiele, ale patrząc w skali całego internetu, nie wysyłając cytatów można spowodować, że Internet będzie działał kilka razy szybciej. Czyż nie brzmi przekonująco?

Jeśli chcesz zacytować wiadomość, przede wszystkim pisz pod cytatem. Wtedy masz pewność, że czytający najpierw zerknie na cytat z poprzedniego wątku, a dopiero później Twoją odpowiedź. Jeśli nie podoba Ci się to „dopiero później”, to znak, że nie musisz w ogóle cytować wiadomości. Wtedy adresat od razu czyta Twoją wiadomość, a w razie potrzeby, treść poprzedniej wiadomości może sprawdzić w swojej skrzynce odbiorczej.

Przykład cytowania w złej kolejności:

Bo nie.
> Dlaczego nie chcesz?

Prawidłowo: odpowiedź pod, cytat nad (lub w ogóle)

> Dlaczego nie chcesz?
Bo nie.
    

Jeśli cytujesz, pamiętaj aby wykasować z cytatu prywatne dane (adresy e-mail, dane adresowe, nazwiska itp.). Pamiętaj, że ten e-mail może zostać wysłany do setek tysięcy ludzi za jednym razem (np. w przypadku, kiedy trafi na zawirusowany komputer, lub nieodpowiedzialnego adresata).

Cytowaną treść wiadomości należy podzielić na fragmenty, a odpowiedzi na dane pytanie udzielić bezpośrednio pod nimi. Niepotrzebne części cytatu należy wyciąć.

Program antywirusowy

Używaj programu firewalla i programu antywirusowego, aby się upewnić, że twoja książka adresowa inne dane osobowe są bezpieczne. Wirusy potrafią przejąć kontrolę nad komputerem i rozsyłać niechciane i zawirusowane wiadomości do wszystkich użytkowników z Twojej książki adresowej, na dodatek podając się za Ciebie. Jaki to kłopot, chyba nie trzeba dłużej tłumaczyć…

E-mail jednorazowy

Podczas przeglądania internetu, często zdarza się że trzeba podać swój adres e-mail aby się dostać w dane miejsce. Najlepszy sposób, aby dostać się na listę chętnych do otrzymywania niechcianych wiadomości…

Mimo tego, często aby zarejestrować się na blogu lub forum dyskusyjnym musisz podać swój adres e-mail, na który jest wysyłane potwierdzenie rejestracji – weryfikacja adresu.

Najpierw należy się zastanowić, czy rejestracja w takim miejscu jest w ogóle konieczna. Można spróbować użyć uniwersalnego loginu i hasła i w ten sposób się zalogować. Takie „uniwersalne” dane można znaleźć w serwisie bugmenot.com. Pomocne jest także rozszerzenie Bugmenot dla Firefoksa.

Tym sposobem można na przykład wejść na nasza-klasa.pl i poszukać znajomych bez zakładania konta…

Jak się wymigać od podawania prawdziwego adresu?

Trzeba skorzystać z usługi, która pozwala na tymczasową zmianę naszego adresu na inny. Można skorzystać z takich darmowych serwisów jak:

Mailinator

Do omijania jednorazowych rejestracji najlepszy mailinator.com. Jak z niego skorzystać?

Załóżmy natępującą sytuację: chcesz zajrzeć na forum dyskusyjne dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników, ale nie jesteś pewien, czy warto się tam rejestrować na stałe. Przy rejestracji wymanage jest podanie adresu e-mail, na który przysyłany jest link z potwierdzeniem i aktywacją konta.

Żeby założyć konto bez podawania swojego prawdziwego adresu e-mail:

  1. Wymyśl jakiś unikatowy identyfikator, wygodny dla siebie, ale na który ktoś inny będzie miał trudniej wpaść, np. moj_2_pies_to_rex
  2. Wyślij e-mail na adres moj_2_pies_to_rex@mailinator.com, tym sposobem w serwisie mailinator zostanie utworzona tymczasowa skrzynka pocztowa o tym identyfikatorze, która będzie aktywna tylko przez kilka najbliższych dni.
  3. Teraz przy rejestracji możesz podać tymczasowy adres: moj_2_pies_to_rex@mailinator.com
  4. Aby odebrać link aktywacyjny, przejdź do strony mailinator.com i w głównym okienku wpisz (lub wklej) swój swój identyfikator: moj_2_pies_to_rex@mailinator.com (@mailinator.com możesz opuścić)

Proste? I wyjątkowo przydatne. Do tego, możesz być powiadamiany o nowej wiadomości przez kanał informacyjny (RSS) albo przez widżet.

Wiadomości na mailinatorze są publiczne. Każdy kto wpadnie na to, jakiego identyfikatora użyłeś, może także odczytać twoje wiadomości. Wystarczy jednak użyć wystarczająco niepowtarzalnego identyfikatora i sprawa załatwiona. Mailinator sam podpowiada na stronie głównej losowe, trudne do powtórzenia identyfikatory.

Publiczny adres e-mail

Podając swój adres e-mail do publicznej wiadomości w internecie (np. na jakiejkolwiek stronie internetowej) należy się liczyć z faktem, że jeżeli nie zostanie on w specjalny sposób zabezpieczony, prawdopodobieństwo otrzymywania niechcianej poczty jest praktycznie zbliżone do 100%.

Co w takim przypadku? W pierwszej kolejności należy pomyśleć, czy nie ma innej drogi niż upublicznienie właśnie tego adresu e-mail. Może zamiast adresu w postaci tekstu na stronie wystarczy dobrze zabezpieczony formularz antyspamowy, lub obrazek z adresem e-mail i alternatywnym numerem telefonu?

Jeśli jednak musisz upublicznić ten e-mail, zabezpiecz go, na przykład używając narzędzia do zabezpieczenie adresu e-mail. Od razu zaopatrz się także w odpowiednie oprogramowanie anyspamowe, do filtrowania niechcianych wiadomości.

Disposable e-mail services comparsion

Dobry program pocztowy

Aby spełnić wszystkie powyżej opisane zasady, warto się zaopatrzyć w oprogramowanie, które uprości i zautomatyzuje wyżej opisane rzeczy. Wszystkie wersje Otlooka się do tego nie nadają. Polecam darmowy program Mozilla Thunderbird. Nawet jeśli używasz już innego programu, możesz w każdej chwili zmienić go na Thunderbirda. Przy instalacji Twoje bieżące ustawienia, wcześniej odebrane wiadomości i cała historia zostaną zaimportowane automatycznie (dla najbardziej popularnych programów, takich jak np. MS Outlook).