jEdit —
tekstowy edytor programisty i webmastera

logo jEdit — żółte litery J E

jEdit to doskonały edytor tekstowy, idealny do zastosowań programistycznych. Idealnie sprawdza się jako edytor HTML, edytor CSS, edytor PHP, edytor Ruby lub jako zaawansowany substytut Notatnika. Jak każdy program, ma swoich przeciwników i zwolenników, swoje wady i zalety. Czy się sprawdzi? Założę się, że Ci się spodoba, a w każdym razie spróbować warto na pewno.

Demonstracja użycia SuperAbbrevs

Spis treści

Ten tutorial zawiera między innymi:

 1. Wady i zalety jEdit’a
 2. Instalacja jEdit’a
 3. Konfiguracja jEdit’a
 4. Praca w jEdicie

Wady i zalety jEdit’a

Największą zaletą jEdit’a jest to, że wszystko można w nim skonfigurować według własnych potrzeb, do wszystkiego dostosować i wszystkiego można go nauczyć.

Paradoksalnie, jest to także jego największa wada. Odpowiednia konfiguracja jEdit’a wymaga stosunkowo dużego nakładu pracy. Poświęcenie dużej ilości czasu już na samym wstępie nie jest optymistyczną perspektywą, dlatego duża część użytkowników poddaje się na samym początku i uznaje jEdit’a za słabe narzędzie.

A to duży błąd, bo warto poświęcić trochę czasu aby zainstalować wartościowe pluginy, makra, ich konfigurację, zmianę domyślnych ustawień po to, żeby dzięki temu pracować wydajnie i przyjemnie.

Filmy i zrzuty ekranu

Na poniższych filmach widać jEdita na żywo:

Zobacz na filmie jak szybko i wygodnie pracuje się w jEdicie. Zobacz zrzuty ekranu żeby się przekonać jakie możliwości dostosowania i rozbudowy ma jEdit. Jak w praktyce wygląda praca w jEdicie możesz zobaczyć także w drugiej części filmu Cafe TV episode 2. Pewno zainteresuje Cię też film jak zainstalować i skonfigurować jEdit’a.

Zalety

Podstawowe zalety jEdit’a w skrócie to:

Wady

Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć że wad nie ma, ale szukając ich na siłę, za podstawowe wady można by uznać:

Instalacja jEdit’a

Instalacja jEdit’a na Linuxie

Pakiety instalacyjne dla różnych dystrybucji Linuxa można pobrać bezpośrenio ze strony jEdit’a. Opis instalacji jEdit’a na Ubuntu znajdziesz tu: Instalacja jEdita na Ubuntu. Po zainstalowaniu programu możesz przejść do jego konfiguracji.

Użytkownicy Linux’a zazwyczaj wiedzą co robią, więc ograniczę się do szczegółowego opisania sposobu instalacji pod Windows. Wprawdzie proces instalacji się różni, ale zasady konfiguracji i używania są takie same. Jeśli zainstalujesz kopię programu na dysku przenośnym, będzie działać na wszystkich systemach operacyjnych.

Instalacja jEdit’a pod Windows — opis po polsku

Podstawowa wersja jEdit’a

Do działania jEdit wymaga zainstalowania środowiska Java. Najlepiej pobrać najnowszą wersję z serwera Sun Microsystems.

Najnowszą wersję instalacyjną jEdit’a można zawsze pobrać z oficjalnego serwera. Polecam zainstalowanie najnowszej wersji beta (latest development), która jest zwykle wyposażona w więcej funkcji, aczkolwiek twórcy zastrzegają sobie możliwość niestabilnego działania. W praktyce wersje beta sprawdzają się zwykle bez zarzutu.

Wersja pod Windows dostępna jest w postaci pliku instalacyjnego .exe, ale poniżej opiszę jak zainstalować jEdit’a za pomocą instalatora opartego na Javie (plik .jar), który nie wymaga praw administratora.

jEdit jest rozpowszechniany na licencji GNU GPL.

Jako folder instalacyjny wybrałem C:\Program Files\jEdit (inny niż domyślny).

Po instalacji, można uruchomić jEdit’a z pliku jedit.jar (C:\Program Files\jEdit\jedit.jar)

Przy pierwszym uruchomieniu uruchamia się okno z pomocą z którą warto się zapoznać, a przy kolejnych, porady dla nowych użytkowników, z których wiele dobrego można się nauczyć.

jEdit Launcher

Pierwszą rzeczą, którą trzeba zrobić, to zaopatrzyć się w program jEdit Launcher, czyli program w postaci .exe który uruchamia jEdit’a. Dzięki temu możliwe jest utworzenie skojarzeń z najczęściej używanymi plikami oraz integrację z menu kontekstowym.

Pobrany plik archiwum jEdit Launcher zawiera katalogi doc (dokumentacja) bin (programy) config (konfiguracja) i src (kody źródłowe). Wszystkie kopiujemy do katalogu instalacyjnego jEdit’a.

Aby używać jEdit Shell Extension, trzeba zarejestrować bibliotekę jeditext.dll, czyli:

	start>uruchom
	cmd Enter
	regsvr32 "c:\program files\jedit\bin\jeditext.dll" Enter
	

Po poprawnym wykonaniu tej operacji, po kliknięciu prawym przyciskiem na pliku w eksploratorze windows, w menu kontekstowym powinny się pojawić dwie bardzo przydatne pozycje: „Open with jEdit” (otwórz ten plik w jEdit), „Open *.ext with jEdit” (otwórz wszystkie pliki z danym roszerzeniem znajdujące się w bieżącym katalogu) oraz po kliknięciu na dwa pliki „Diff with jEdit” (czyli porównaj zmiany w plikach — wymaga pluginu JDiff). Ale do poprawnego działania tych poleceń należy jeszcze skonfigurować jEdit Launcher. Można to zrobić na dwa sposoby:

Mój plik konfiguracyjny (launcher.reg) wygląda tak:

	Windows Registry Editor Version 5.00
	[HKEY_CURRENT_USER\Software\www.jedit.org\jEditLauncher\4.0]
	"Java Executable"="C:\\Program Files\\Java\\jre1.5.0_04\\bin\\javaw.exe"
	"Java Options"="-mx128m -jar"
	"jEdit Target"="C:\\Program Files\\jEdit\\jedit.jar"
	"jEdit Options"="-reuseview"
	"jEdit Working Directory"="C:\\Program Files\\jEdit\\"
	

Uwaga: Znakami rozdzielającymi katalogi powinny być „\\” zamiast tradycyjnego „\”

Skojarzenia z plikami

Skojarzenia z plikami można edytować w Eksploratorze Windows (menu Narzędzia > Opcje folderów… > Typy plików).

Jeśli jedit.exe nie chce przyjmować parametrów z lini poleceń możesz to naprawić wpisując w konsoli trzy polecenia:

	cmd /c ftype exefile="%1" %*
	cmd /c assoc .exe=exefile
	regsvr32 /i shell32.dll
	

Konfiguracja

Konfiguracja globalna

Wszystkie ustawienia mające zastosowanie do wszystkich plików można ustawić w menu „Utilities > Global options…”.

jEdit > General

Zmieniam domyślny znak końca linii: default character separator: Unix (\n), zmieniam domyślne kodowanie: (default character encoding: UTF-8) [Apply]

jEdit > Encodings

Wyłączam wyszystkie kodowania oprócz tych, których najczęściej używam: UTF-8, ISO-8859-1, ISO-8859-2, Windows-1250, US-ASCII

jEdit > Editing

Ustawienia edytora: wrap margin: 100 tab width: 4 ident width: 4 word wrap: soft soft (emulated with spaces) tabs deep ident Zmieniam domyślny tryb edycji na HTML (default editing mode: html) [Apply]

jEdit>Docking

Ustawienie wyświetlania panelu przeglądania plików. File system browser > right

jEdit > Gutter

Włączam numerowanie linii (line numbering) [Apply]

jEdit > jEdit Plugin Manager

[Update mirror list] Europe: MESH-Solutions (Dusseldorf, Germany)

jEdit > Shortcuts

Tu można poznać wszystkie przydatne skróty klawiaturowe oraz dostosować je do własnych potrzeb.

File system browser > default | show hidden files

Ja preferuję także używanie pogrubionej czcionki dla tekstu, co powoduje, że jest on czytelniejszy wśród tagów, które zostają pisane czcionką normalnej grubości. (Utilities > Global Options… > Text Area > Text font > Font style > bold) oraz szarej czcionki zamiast czarnej (Utilities > Global Options… > Text Area > Text color > RGB > 70,70,70)

Używam także czcionki Andale Mono, która jest też czytelniejsza niż Terminal albo powszechnie używany Courier.

Przyspieszenie uruchamiania

Jak wszystkie programy napisane w Javie, jEdit jest pamieciożerny. Ale w porównaniu z innymi programami wypada bardzo dobrze. Dla porównania wyniki z mojego Windowsa:

Z racji tego, że jEdit jest napisany w Javie, stosunkowo długo się uruchamia. Można to poprawić uruchamiając kopię jEdit’a przy starcie systemu jako serwer, czyli kopię rezydującą stale w pamięci. Żeby to zrobić, trzeba dodać do autostartu skrót do jEdit’a z dwoma parametrami: -background -nogui np. "C:\Program Files\jEdit\bin\jEdit.exe" -background -nogui

Można też wyłączyć pojawianie się ekranu powitalnego (splash screen) w menu Utilities > Global Options… > Appearance | Show splash screen on startup, żeby proces startu programu był niewidoczny.

Instalacja pluginów

W zasadzie po standardowej instalacji jEdit nie jest rewelacyjnym edytorem z punktu widzenia programisty. Dopiero instalacja kompletu odpowiednich wtyczek pokazuje w pełni jakie ma możliwości.

Pluginy zwiększające funkcjonalność jEdit’a rozpowszechniane są w postaci plików .jar. Większość pluginów posortowane wegług kategorii można znaleźć na oficjalnej stronie z pluginami.

Najwygodniejszy sposób instalacji pluginów to użycie menedżera z menu Plugins > Plugin manager… Warto jednak poszukać na własną rękę nowszych rozszerzeń niż te, które są dostępne bezpośrednio przez menadżera.

Aby zainstalować plugin własnoręcznie, należy wgrać odpowiedni plik .jar do katalogu z pluginami, do wyboru:

Po umieszczeniu pliku .jar w odpowiednim katalogu, jeszcze trzeba włączyć plugin w Menadżerze Pluginów, w zakładce Manage i zrestartować program.

Najbardziej przydatne pluginy

Te które są najbardziej przydatne, zależy oczywiście od tego, do czego chcesz wykorzystywać jEdit’a. Obiektywnie oceniając, najbardziej przydatne dla webdeveloper’a i programisty są:

BufferTabs

Plugin BufferTabs dodaje zakładki pozwalające na łatwe przełączanie się między kilkoma plikami.

Po zainstalowaniu pluginu, trzeba go jeszcze włączyć. W menu Plugins > Plugin Options… > BufferTabs opcja „Enable BufferTabs by default” musi być włączona.

CTags

W jEdicie można używać narzędzi opartych na Exuberant CTags. Aby móc z nich korzystać, należy zainstalować CTags, a potem odpowiednio skonfigurować pluginy:

Plugin CTagsSidekick dodaje możliwości związane z przeglądaniem struktury kodu (C, C++, Perl, Python, Bash, Java, JavaScript, Lisp, Make, PHP, Ruby, Scheme, SQL, YACC, XML, Ant, Cobol, Eiffel, AWK, Fortran i Pascal)

Plugin CtagsInterface to frontend dla Ctags.

First Mate

Plugin First Mate dodaje przede wszystkim automatyczne zamykanie cudzysłowów i nawiasów oraz zmianę domyślnej akcji dla końca linii (np. zamknięcie każdej linii średnikiem). Są to funkcjonalności znane z edytora TextMateTextMate.

FTP

Plugin FTP pozwala na bezpośrednie otwieranie/zapisywanie plików przez FTP.

Ten plugin wymaga do działania kilku innych, które są automatycznie instalowane przez menadżera pluginów.

Sposób użycia: File > Open > Plugins > FTP > Connect to FTP Server

InfoViewer

Plugin InfoViewer dodaje możliwość podglądu pliku w zintegrowanej przeglądarce internetowej lub w dowolnej zewnętrznej przeglądarce.

Żeby używać zewnętrznej przeglądarki, trzeba zmienić w Plugins > Plugin Options… > InfoViewer > Choose Browser > External Browser" i zmienić opcje dla pliku wykonywalnego na przykład na C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe, w razie potrzeby z dodatkowymi parametrami jakie oferuje przeglądarka.

Bardzo przydatne jest jednoczesne ustawienie skrótu klawiaturowego, np. F10 do podglądu pliku w przeglądarce
(Utilities > Global Options… > jEdit > Shortcuts | Plugin: InfoViewer |Open current buffer with browser | F10 | [Apply])

JDiff

Plugin JDiff to narzędzie do wizualnego porównywania zmian w plikach. Działa doskonale, jeśli używasz polecenia „Diff with jEdit” z systemowego menu kontekstowego jEdit Launcher.

JTidy

Plugin JTidy to formater kodu HTML/XML. Sprawdza i porządkuje kod. Bardzo pożyteczne narzędzie przydatne na co dzień. Wymaga pluginu XML.

Podstawowe ustawienia:

General
Wrap/Indent
Format
Clean
XML
New tags

MacroManager

Plugin MacroManager pozwala na automatyczne pobieranie makr rozszerzających funkcjonalność jEdit’a bezpośrednio z oficjalnego serwera. Więcej na temat tego jak działają makra, dowiesz się w rozdziale o makrach.

PHPParser

Plugin PHPParser to plugin przydatny dla programistów PHP. Sprawdza poprawność składni.

Po instalacji należy go skonfigurować według swoich potrzeb w menu Plugins > Plugin Options > PHP Parser

ProjectViewer

Plugin ProjectViewer dodaje funkcjonalność menadżera projektów, który pozwala na grupowanie plików w projekty.

Aby włączyć wyświetlanie menadżera projektów należy użyć polecenia Plugins > Project Viewer > Show Project Viewer a potem ułożyć do np. do prawej strony okna rozwijając (na czarnej strzałce) menu i wybierając „Dock at right”.

Aby dodać plik do projektu wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na menadżera.

Jedną z ciekawszych opcji jakie oferuje ProjectViewer jest bardzo łatwe przeszukiwanie lub zamiana we wszystkich plikach należących do projektu.

RETest

Plugin RETest to tester wyrażeń regularnych. Sam plugin nie jest niezbędny, bo wyrażenia regularne można też przetestować bezpośrednio w oknie wyszukiwania, ale ma bardzo przydatną pomoc na temat wyrażeń regularnych.

Ruby

Plugin Ruby to obowiązkowe narzędzie dla programistów Ruby On Rails. Zamienia jEdit’a w inteligentny edytor dedykowany dla tego języka. Zawiera między innymi przeglądarkę struktury i dokumentację API dla Ruby on Rails.

Pewno zainteresuje Cię też: W pełni skonfigurowany jEdit do pracy z Ruby on Rails.

Spellcheck

Plugin Spellcheck dodaje funkcjonalność sprawdzania pisowni na podstawie słownika Aspell.

Polecam pobranie najnowszej wersji (beta), która oferuje między innymi opcję dodawania własnych słów do słownika. Można ją pobrać ze strony autora.

Spellcheck nie obsługuje funkcji dynamicznego ładowania za pomocą Menadżera Pluginów, więc trzeba go zainstalować tradycyjną metodą.

Spellcheck na Ubuntu działa idealnie. Aspell jest tam domyślnie zainstalowany i skonfigurowany dla języka polskiego. Na Windows trzeba się trochę bardziej pogimnastykować.

Spellcheck wymaga zainstalowania słownika Aspell, który można pobrać ze strony Aspell dla Windows.

Instalacja Aspell

Potrzebne są dwa pliki instalacyjne: Główny program w wersji angielskiej i instalator polskiego słownika. Pobierz oba ze strony http://aspell.net/win32 i zainstaluj w takiej samej kolejności.

Aspell to projekt napisany dla systemów Linuxowych, ale istnieje także jego port dla Windows, który nie jest jeszcze w 100% dostosowany do polskich okienek, ale przy odrobinie cierpliwości można go zmusić do pracy z jEdit’em.

Aspell pracuje w konsoli Windows, która używa domyślnie używa strony kodowej 852. Windows używa kodowania Windows-1250. Instalatory pobrane z oficjalnej strony nie zawierają pliku Windows-1250.dat który należy skopiować do folderu \data\ w folderze w którym zainstalowany jest Aspell. Pozwoli to na użycie kodowania Windows-1250.

Przed każdym użyciem Aspell w konsoli trzeba jeszcze zmienić domyślną stronę kodową na 1250 za pomocą polecenia „chcp 1250”. Pomoc dotyczącą jak używać Aspell’a w konsoli uzyskać można uruchamiając „aspell.exe” a parametrem „--help”.

Konfiguracja Spellcheck

Czas na konfigurację Aspell w jEdicie. Plugins > Plugin Options… > Spellcheck Wskazujemy położenie pliku aspell.exe
Aspell Executable filename: C:\Program Files\Aspell\bin\aspell.exe
Lang dictionary to use: PL
additional options: --encoding=Windows-1250

Pozostało jeszcze tylko ustawienie skrótu klawiaturowego do sprawdzania pisowni: Utilities > Global Options… > jEdit > Shortcuts | Plugin Spellcheck | Spell check selection… F7|[Apply]

TextAutocomplete

Plugin TextAutocomplete wyposaża jEdit’a w funkcję uzupełniania tekstu (składni). Działa podobnie jak ta w OpenOffice.

Po instalacji, trzeba włączyć domyślne uruchamianie dla każdego otwartego pliku: Plugins > Plugin Options… > TextAutocomplete | Start autom. for all new buffers. Warto także zrobić skrót do polecenia TextAutocomplete > Parse (np. Shift+Ctrl+A), które powoduje przeszukanie już otwartego pliku i dodanie do listy podpowiedzi słów, które już wcześniej zostały wpisane.

Skoro mowa o autouzupełnianiu, warto wspomnieć skrót Ctrl+B, który jest domyślnym skrótem do akcji Complete Word, czyli dokończ słowo. Bardzo przydatne przy programowaniu.

TextTools

Plugin TextTools dodaje szereg drobnych opcji przydatnych przy operacjach na tekście, takich jak na przykład sortowanie wierszy.

Whitespace

Plugin Whitespace to plugin dzięki któremu możesz zobaczyć wszystkie białe znaki, które normalnie są niewidoczne: spacje, tabulacje, znaki następnego wiersza itp. Dodaje funkcjonalność przycisku „¶” znanego z OpenOffice’a lub Word’a.

Po instalacji, zanim zaczniesz go używać, musisz wybrać które białe znaki chcesz widzieć.

XML

Plugin XML dodaje wiele pożytecznych poleceń przydatnych przy pisaniu kodu HTML, XML, CSS, takich jak na przykład automatyczne zamykanie tagów, automatyczne wstawianie atrybutów HTML czy podpowiadanie składni.

Do wygodnej pracy, każdy może sobie dostosować obsługę tagów tak jak potrzebuje w menu Plugins > Plugin Options… > XML.

SuperAbbrevs

Na standardowej liście w Menedźerze Pluginów nie jest wyświetlany bardzo przydatny plugin — SuperAbbrevs, który po odpowiedniej konfiguracji w znacznym stopniu przyspiesza pisanie kodu.

Plugin SuperAbbrevs dodaje funkcjonalność która w innych programach znana jest jako „snippets” czyli gotowe kawałki kodu. Pozwala wstawienie dowolnego bloku po naciśnięciu wybranego skrótu klawiaturowego.

Koniecznie zainstaluj najnowszą wersję beta, która oferuje dużo większe możliwości niż ta, która jest udostępniana w repozytorium pluginów na oficjalnym serwerze.

Jak to działa, możesz zobaczyć na filmie.

Zobacz jak to działa:

Demonstracja użycia SuperAbbrevs

Instalacja i konfiguracja pluginu SuperAbbrevs

Po pobraniu SuperAbbrevs w binarnej wersji i ręcznym zainstalowaniu, trzeba go odpowiednio skonfigurować.

Najpierw ustawiamy skrót klawiaturowy do rozwinięcia tekstowego. Domyślnie jest to Shift+Tab. Moim zdaniem wygodniej go zmienić na Ctrl+Spacja. W tym celu zmień: Utilities > Global Options… > jEdit > Shortcuts | Plugin: SuperAbbrevs | Shift Tab | Ctrl+Spacja|[Yes][Apply]. Można też od razu przypisać Ctrl+Shift+Spacja dla akcji Shift Tab i Ctrl+Alt+Spacja dla akcji „Show expansion dialog”.

Test

piszemy:

html Ctrl+Spacja

i otrzymujemy:

	<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN"
	"http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">

	<html>
	<head>
	<title>title</title>
	<link rel="stylesheet" type="text/css" href="css" />
	<script type="text/javascript" src=""></script>

	<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html;
	charset=iso-8859-1" />
	</head>
	<body>
	</body>
	</html>
	

czyli całą strukturę pliku XHTML z miejscem na wpisanie tytułu dokumentu.

Teraz możemy dowolnie edytować predefiniowane skróty i ustawić dowolne inne jakie są nam potrzebne.

Przykład zmiany skrótu dla tagu <a>:

Plugins > Plugin Options… > SuperAbbrevs
Abbrew set: wybieramy tryb html
Klikamy dwukrotnie na pozycji „a” żeby ją edytować (Abbreviation: a)
Template text: <a href="${1:#}" class="${2:menu}">$1</a>$end

Template text, to tekst który będzie wyświetlony po naciśnięciu klawisza skrótu (ustawiliśmy go na Ctrl+Spacja).

We wzorcu użyto także następującej składni: ${numer:domyślna wartość}, powodującej że po każdym kolejnym naciśnięciu klawisza skrótu kursor kolejno przenosi się w miejsce wstawienia zmiennej o kolejnym numerze i ustawienia domyślnej wartości, aż do napotkania zmiennej $end.

Uwaga: jeśli chcesz wstawić znak $ nie reprezentujący zmiennej (np. w PHP) musisz go poprzedzić slashem: „\$”.

Przykład dodawania najprostszego skrótu dla tagu <h4>:

Dodawać nowe skróty które są nam potrzebne można bardzo łatwo. piszemy: h4 Ctrl+Spacja
Nie ma takiego predefiniowanego skrótu, więc program od razu pyta wzór skrótu dla tego tagu.
Wpisujemy Template text: <h4>${1:}</h4>$end

Możesz dodać dowolne skróty, lub skorzystać z gotowych ustawień z których ja korzystam na co dzień.
Pobierz:

Aby je zainstalować, wybierz Plugins > Plugin Options > SuperAbbrevs > Abbreviations, z listy Select mode wybierz HTML lub CSS, naciśnij przycisk importuj i wskaż rozpakowany wcześniej plik, który pobrałeś powyżej.

Dynamiczne skróty w SuperAbbrevs

Prawdziwną potęgę SuperAbbrevs dają dopiero dynamiczne skróty, które są krótkimi programikami modyfikującymi wstawiany automatycznie skrót. Powyżej opisano jak używać zmiennych. Ale te zmienne mogą zostać także przetworzone. Funkcje, które mogą zostać użyte w dynamicznych skrótach zapisane są w pliku .jedit/SuperAbbrevs/abbrev_functions.bsh w folderze profilu użytkownika. Można tam dopisać własne funkcje, a potem użyć ich w szablonach skrótów. Szczegółowy opis można znaleźć w pomocy (F1).

Przykład aktywnego skrótu dla tagu <abbr>

Na końcu pliku .jedit/SuperAbbrevs/abbrev_functions.bsh w folderze profilu użytkownika (u mnie C:\documents and settings\user\.jedit/SuperAbbrevs/abbrev_functions.bsh) dodaj nową funkcję:

	// get abbreviation (first letters capitalized)
	public String abbr(String s) {
	String[] a=s.split(" ");
	String o="";
	for (i=0;i<a.length;i++) {
	if (a[i].equals("HyperText")) o=o+"HT";
	else o=o+a[i].substring(0,1);
	}
	return o.toUpperCase();
	}
	

Teraz trzeba utworzyć nowy skrót: Plugins > Plugin Options… > SuperAbbrevs
Abbrew set: wybieramy tryb html
przyciskiem + dodajemy nowy skrót o nazwie abbr
wpisujemy następujący szablon:

	<abbr title="${1:HyperText Markup Language}">${1=abbr(s)}</abbr>$end
	

Teraz po wywołaniu skrótu abbr będziemy mieli możliwość wpisania objaśnienia skrótu, a sam skrót zostanie wpisany automatycznie.

VimPoster

Plugin VimPoster jest stworzony z myślą o wielbicieli edytora Vim, emulującym jego pracę w Jedicie. Vimposter w wersji beta udostępnia Ollie Rutherfurd.

VoxSpell

Plugin VoxSpell to najlepszy słownik ortograficzny dla jEdita. Sprawdza pisownię w trakcie pisania i podkreśla podejrzane wyrazy. Niestety, jak na razie tylko dla języka angielskiego.

Makra — kolejne potężne rozszerzenia

Drugą po pluginach ogromną zaletą jEdit’a jest możliwość używania makr. Makra są zestawami poleceń wykonywanych na życzenie. Makra można nagrywać tak jak na video a potem je w dowolnym momencie odtwarzać.

Makra — jak tego używać?

Standardowa instalacja jEdit’a jest wyposażona w zestaw bardzo przydatnych makr dostępnych w menu Macros. Wśród nich można znaleźć makro Clipboard > Copy Lines Containing, przydatne na przykład przy tworzeniu listy nagłówków h2 w dokumencie.

Makra wraz z podpiętym skrótem klawiaturowym bardzo ułatwiają pracę. Pierwszą rzeczą, którą warto zrobić po zainstalowaniu jEdita, to podpięcie skrótu klawiaturowego Ctrl+C pod makro Copy line/selection. Dzięki temu żeby skopiować bieżącą linię nie trzeba jej zaznaczać. Podobnie postępujemy ze skrótem Ctrl+X.

Przykład nagrywania własnego makra

Załóżmy, że chcemy przygotować proste makro, które będzie wstawiało kod HTML z danymi adresowymi.

 1. Uruchom nagrywanie makra (Macros > Record Macro…)
 2. Wpisz nazwę makra np. dane_adresowe
 3. Wpisz w oknie jEdit’a tekst który ma wstawiać makro (liczą się naciśnięte klawisze)
 4. Zatrzymaj nagrywanie makra (Macros > Stop Recording)
 5. Pojawia się nowy plik dane_adresowe.bsh, który trzeba zapisać Ctrl+S[Save]. (Domyślny folder dla makr to C:\Documents and Settings\nazwausera\.jedit\macros\)
 6. Od tej pory w menu Macros pojawia się nowe makro o nazwie „dane adresowe”, którego uruchomienie powoduje wpisanie danych adresowych.

Tym sposobem można zautomatyzować wiele często powtarzanych funkcji, a znając choć trochę Javę, pisać bardzo funkcjonalne rozszerzenia.

Makra do pobrania

Poniżej przedstawiam kilka prostych makr które napisałem, żeby sobie ułatwić pracę.

(16.12.2006 — Wszystkie makra zostały zmienione tak, że jeśli użytkownik nie zaznaczy tekstu, makro domyślnie zaznacza cały tekst lub odpowiednio linię.)

 1. Anchor_URLs.bsh (16.12.2006)

  Zamienia w zaznaczonym tekście wszystkie znalezione adresy URL na odpowiednie linki hipertekstowe. Obsługuje także linki w postaci „www.” (URL bez oznaczenia protokołu).

 2. Correct_small_caps.bsh (16.12.2006)

  Poprawia w zaznaczonym tekście zdania rozpoczynające się z małej litery na pisane dużą literą.

 3. Delete_Line_Content.bsh (17.05.2008)

  Usuwa zawartość linii, ale nie usuwa wiersza całkowicie, lecz pozostawia puste miejsce. Moj skrót: Shift+Ctrl+D.

 4. duplicate_list_as_column.bsh (11.05.2008)

  Duplikuje zaznaczoną listę jako dwie listy obok siebie.

 5. Drag_Down.bsh (16.06.2008)

  Przeciąga bieżącą lub zaznaczone linię o jedną linię niżej. Używam skrótu Ctrl+Shift+strzałka w dół.

 6. Drag_Up.bsh (16.06.2008)>

  Przeciąga bieżącą lub zaznaczone linię o jedną linię wyżej. Używam skrótu Ctrl+Shift+strzałka w górę.

 7. Gzegzolka.bsh (16.12.2006)

  Zamienia z zaznaczeniu polskie ogonki na odpowiadające im znaki w ASCII (ą->a, Ę->E itd.)

 8. Headings_down.bsh (16.12.2006)

  Zmienia wszystkie nagłówki (<h1>, <h2> itd.) w zaznaczonym tekście na niższe o jeden poziom (<h2>, <h3> itd.). Znacznik <h6> jest zamieniany z znacznik <p>.

 9. Headings_up.bsh (16.12.2006)

  Zmienia wszystkie nagłowki (<h2>, <h3> itd.) w zaznaczonym tekście na wyższe o jeden poziom (<h1>, <h2> itd.). Znacznik <h1> jest zamieniany na znacznik <title>.

 10. HTMLTidy.bsh (17.05.2008)

  Porządkuje kod HTML w bieżącym pliku (poprawia wiszące spójniki, dodaje cienką spację przed jednostkami i uruchamia jTidy aby sprawdzić błędy składniowe i uporządkować kod HTML). Mój skrót: Ctrl+F10. Wymaga pluginu jTidy i makra Smart Units oraz Smart Conjunctions.

 11. Lines_to_LI.bsh (16.12.2006)

  Zamienia zaznaczone wiersze na elementy listy HTML (<li></li>). Ta wersja makra usuwa także zbędne elementy z początku wiersza (spacje, myślniki, numery wierszy itp.)

 12. Lines_to_numbered.bsh (16.12.2006)

  Numeruje zaznaczone wiersze. Można określić od którego numeru zacząć numerację i z jakim krokiem numerować. Można także podać jakie znaki mają rozdzielać numer i resztę tekstu.

 13. Lines_to_TR.bsh (16.12.2006)

  Zamienia zaznaczone wiersze na wiersze tabeli HTML (<tr><td></td></tr>).

 14. Make_Scriptlet.bsh (17.05.2008)

  Zamienia zaznaczony kod JavaScript na funkcję, którą można użyć w skryptozakładce.

 15. Open_This.bsh (17.05.2008)

  Otwiera plik. Nazwa pliku do otwarcia jest pobierana z zaznaczenia lub tekstu pomiędzy cudzysłowami w pobliżu kursora. Przytatne przy otwieraniu podstron, plików CSS, skrytptów i innych inkludowanych plików. Mój skrót: Shift+Ctrl+O.

 16. Paste_and_Select.bsh (11.05.2008)

  Wkleja tekst ze schowka i od razu go zaznacza.

 17. Run.bsh (17.05.2008)

  Uruchamia bieżący plik przez serwer lokalny (w przypadku php) lub bezpośrednio w przeglądarce. Przed użyciem należy poprawić w kodzie ścieżki do serwera i przeglądarki na własne.

 18. SelectInsideMatchingTag.bsh (17.05.2008)

  Jeśli kursor jest wewnątrz znacznika HTML (otwierającego lub zamykającego, pomiędzy znakami < and >) zaznacza cały tekst pomiędzy znacznikiem otwierającym i zamykającym (bez znacznika zamykającego i otwierającego). Mój skrót: Alt+[.

 19. SelectToMatchingTag.bsh (17.05.2008)

  Jeśli kursor jest wewnątrz znacznika HTML (otwierającego lub zamykającego, pomiędzy znakami < and >) zaznacza cały tekst pomiędzy znacznikiem otwierającym i zamykającym (wraz ze znacznikiem zamykającym i otwierającym). Mój skrót: Alt+}.

 20. Replace_qoutes.bsh (7.02.2007)

  Jeśli kursor jest otoczony cudzysłowami prostymi ( "cytat" ) zamienia je na podwójne cudzysłowy drukarskie ( „cytat” ), które są zgodne z polskimi zasadami pisowni. Po zamianie kursor jest ustawiany za cudzysłowem zamykającym.

 21. Select_Word_or_Enclosed.bsh (16.06.2008)

  Zaznacza słowo przy kursorze jeśli nie ma zaznaczenia lub tekst pomiędzy parami znaków ""''<>{}[]()%% jeśli jest już jakieś zaznaczenie. Wieloktotne użycie powoduje zaznaczenie słowa a następnie rozszerzanie zaznaczenia pomiędzy odpowiednie pary zanków. Przydatne przy zmienie wartości parametrów, atrybutów, wartości zmiennych, nazw funkcji itp. Do tego makra mam przypisany skrót Ctrl+Alt+Up arrow.

 22. Select_Between.bsh (16.02.2008)

  Zaznacza tekst pomiędzy cudzysłowami programisty ("zaznaczenie"), znacznikami (<tag>zaznaczenie</tag>) lub wewnątrz znacznika (<zaznaczenie>).

 23. Select_Between_Left.bsh (11.05.2008)

  Tak jak powyższe makro, ale zaznacza tylko lewą część.

 24. Select_Between_Right.bsh (11.05.2008)

  Tak jak powyższe makro, ale zaznacza tylko prawą część.

 25. Smart_conjuctions.bsh (17.05.2008)

  Zamienia spacje występujące po literach i, o, a, w na twarde (&nbsp;) powodując przenoszenie liter do następnego wiersza jeśli występują na jego końcu (poprawia tzw. wiszące spójniki).

 26. Smart_conjuctions_(undo).bsh (17.05.2008)

  Zamienia twarde spacje (&nbsp;) na zwykłe. Działa odwrotnie do makra Smart_conjuctions.bsh.

 27. Smart_Quotes.bsh (16.12.2006)

  Zamienia w zaznaczonym tekście zwykłe cudzysłowy (") na cudzysłowy drukarskie („ ”), zgodne z polskimi zasadami pisowni.

 28. Smart_units.bsh (17.05.2008)

  Zamienia spację przed jednostkami na encję cienkiej spacji. Na przykład: 124&thinsp;cm, 55&thinsp;kg.

 29. Smart_units_(undo).bsh (17.05.2008)

  Efekt działania przeciwny do makra Smart_units.bsh (usuwa ecje cienkiej spacji przed jednostkami).

 30. Sort_using_locale.bsh (16.12.2006)

  Sortuje alfabetycznie rosnąco zaznaczone wiersze, używając alfabetu w wybranym języku jako wzorca (domyślnie polski).

 31. Sort_using_locale_(reverse).bsh (16.12.2006)

  Sortuje alfabetycznie malejąco zaznaczone wiersze, używając alfabetu w wybranym języku jako wzorca (domyślnie polski).

 32. Spamproof_email.bsh (7.12.2006)

  Koduje adres e-mail przy użyciu encji numerycznych tak, aby wstawiony na stronie był trudny do znalezienia przez roboty spamerów.

  Przykład

  zaznaczenie:

  test@example.com

  wynik użycia makra Spamproof_email.bsh:

  	<a href="mailto:t%65%73%74@%65%78%61%6d%70%6ce%2e%63o%6d">
  
  	test@exa<!--mailto:nospam@please-->mple.com</a>
  	

  Kod wstawiony na stronie wygląda tak: test@exa mple.com

 33. Strip_attributes.bsh (16.12.2006)

  Usuwa wskazane atrybuty dla wszystkich tagów HTML.

 34. Strip_enclosing_tags.bsh (16.12.2006)

  Usuwa wskazany tag i pozostawia tekst, który ten tag zawiera. Przydaje się do usuwania tagów span, font itp. Jeśli nic nie jest zaznaczone, zamienia znaki w aktualnym wierszu.

 35. Toggle_case.bsh (16.12.2006)

  Zmienia wielkość znaków w zaznaczonym tekście lub linii: Kapitaliki, WERSALIKI, małe litery. Jeśli nic nie jest zaznaczone, zamienia znaki w aktualnym wierszu.

 36. Toggle_Encoding.bsh (6.12.2006)

  Lekarstwo na wieczny brak polskich znaczków. Pozwala na wizualne rozpoznanie kodowania znaków.

  Przełącza kodowanie znaków. Mam go podpięte pod klawisz F12. Po każdorazowym naciśnięciu tego klawisza kodowanie znaków jest zmieniane na następne wybrane w menu Utilities > Global Options | Encoding. Można łatwo zmienić na jakie kodowania przełączać.

 37. Toggle_encoding_(back).bsh (6.12.2006)

  Działa tak samo jak makro Toggle_Encoding.bsh, ale zmienia kodowania w odwrotnej kolejności. Można go podpiąć pod kombinację Shift+F12 i wtedy naciśnięcie tej kombinacji będzie oznaczało cofnięcie działania makra Toggle_Encoding.bsh.

 38. nbsp.bsh (16.12.2006)

  Wstawia znak twardej spacji (&nbsp;). Podpinam go pod skrót Shift+Ctrl+Spacja, tak samo jak w Wordzie.

  Możesz wykorzystać to makro jako wzór do własnego makra wstawiającego dowolny tekst, np. encji HTML albo kawałków kodu (snippets).

Wszystkie powyższe marka znajdziesz wśród innych w katalogu z makrami których używam oprócz standardowych makr dostarczanych z jEditem.

Makra użytkowników

Makra innych użytkowników można pobrać ze strony jEdit’a. Dodatkowe makra można także dodać korzystając z pluginu MacroManager.

Tryby edycji (modes)

jEdit w podstawowej wersji obsługuje prawie 150 trybów edycji (kolorowania składni dla danego języka). Tutaj można pobrać dodatkowe tryby edycji.

Nowe tryby należy umieścić w katalogu z ustawieniami jEdita (domyślnie c:\document and settings\user\.jedit\modes\).

Do kolorowania składni podczas tworzenia stron internetowych najlepszy jest pakiet czterech trybów (HTML, CSS, PHP, TPL) A Colourful HTML (html.zip v1.1 by Venimus). Dzięki nim przejście do odpowieniego trybu następuje automatycznie, nawet w jednym pliku (np. przejście z trybu HTML do CSS w atrybucie style).

Na stronie jEdita występują jakieś bliżej nieokreślone błędy pobierania. Aby pobrać tryb, trzeba kliknąć link download prawym przyciskiem i wybrać Zapisz jako…. Należy zwrócić uwagę w opisie jakie rozszerzenie ma plik i z takim rozszerzeniem zapisać (często są to pliki .zip, .rar., .xml wysyłane jako HTML). To samo dotyczy innych dodatków do jEdita.

Plik properties — kopia ustawień

Wszystkie ustawienia jEdita, włączając skróty klawiaturowe, przechowywane są w pliku properties (bez rozrzerzenia) w katalogu ustawień jEdita. Jest to zwykły plik tekstowy i można go z łatwością edytować lub przenieść na inny komputer lub profil.

Można także utworzyć osobny plik z rozszerzeniem .props z którego ustawienia także zostaną wczytane.

Zobacz mój plik properties.

Praca w jEdicie

Zobacz na filmie jak szybko i wygodnie pracuje się w jEdicie.

Podstawowe skróty klawiaturowe w jEdicie

W jEdicie działają wszyskie podstawowe opcje edycyjne, czyli:

skrót funkcja
Strzałki poruszanie się po dokumencie po jednym wierszu/literze
Ctrl+Strzałka przesunięcie się o całe słowo
Shift+Strzałka zaznaczanie
Ctrl+Shift+Strzałka zaznaczanie po całym słowie
Delete kasowanie znaku za kursorem
Ctrl+Delete kasowanie całego słowa za kursorem
Backspace kasowanie znaku przed kursorem
Ctrl+Backspace kasowanie całego słowa przed kursorem
Home przejście na początek linii
End przejście do końca linii
Shift+Home zaznaczenie do początku wiersza
Shift+End zaznaczenie do końca wiersza
Ctrl+Home przejście na początek dokumentu
Ctrl+End przejście na koniec dokumentu
Ctrl+Shift+Home zaznaczenie do początku dokumentu
Ctrl+Shift+End zaznaczenie do końca dokumentu
F1 Pomoc, również na temat pluginów.
TAB zwiększ wcięcie, również na zaznaczonym tekście
Shift+TAB zmniejsz wcięcie, również na zaznaczonym tekście
Ctrl+L idź do wiersza o podanym numerze
Alt+\ zaznaczanie pionowe
Ctrl+\ zaznaczanie wielokrotne (jednocześnie kilka obszarów)
Ctrl+D usunięcie wiersza
Ctrl+Shift+Backspace usunięcie tekstu od kursosa do początku wiersza

Przeglądnij listę wszystkich skrótów klawiaturowych w menu Utilities > Global Options… > Shortcuts.

Jak zmienić kodowanie

Kodowanie znaków dla bieżącego pliku można zmienić w menu Utilities > Bufer Options… | Encoding. Po zmianie tej opcji należy przeładować plik wybierając File > Reload. Ale dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie odpowiedniego makra.

Jeszcze więcej

Jeśli tu nie znalazłeś odpowiedzi na pytania, które Cię nurtują, sprawdź w dokumentacji w formacie PDF dołączonej do jEdita. Można ją pobrać ze strony download. Jeśli to nie pomoże, zapytaj na forum, albo na liście dyskusyjnej developerów jEdita.

Nawigacja

Ciekawe? Subskrybuj kanał RSS bo będzie więcej!

RSS ?