TAAT Technologie Cyfrowe

TAAT - Porady

Litery Y i Z na klawiaturze są zamienione miejscami

Problem

Kiedy naciskasz na klawiaturze Y wyskakuje Z, kiedy naciskasz Z, wyskakuje Y.

Przyczyny

Przyczyną tego problemu jest przełączenie układu klawiatury na inny (zwykle niemiecki) przez przypadkowe naciśnięcie skrótu klawiaturowego, który to robi.

Ten skrót to zwykle kombinacja ctrl+space lub lewy Alt+Shift. Wystarczy go nacisnąć jeszcze raz i układ zostanie przełączony do poprzedniego.

Dodatkowe rady

Aby nie mieć z tym w przyszłości problemów, proponuję:

Rozwiązanie dla Windows Vista
  1. Start > Ustawienia > Panel sterowania > Czas, języki i region > Zmień układ klawiatury lub inne metody wprowadzania…
    (lub w widoku klasycznym: Start > Ustawienia > Panel sterowania > Opcje Regionalne i Językowe)
  2. Zakładka klawiatury i języki > Przycisk Zmień klawiaturę…
  3. W zakładce Ogólne ustaw domyślny język na Polski. Możesz też usunąć układy klawiatury, których nie używasz. Prawidłowy polski układ to „Polski (wielojęzyczny)”.
  4. W zakładce Zaawansowane możesz ustawić (lub na zawsze usunąć jeśli są Ci niepotrzebne) skróty klawiaturowe, które przełączają pomiędzy układami klawiatur.

Niebezpieczne załączniki w Outlook Express

Problem

Komunikat „Outlook Express zablokował dostęp do załączników”. Nie potrafię otworzyć załącznika w Outlook Express (jest wyświetlany na szaro i nieaktywny).

Przyczyny

Outlook Express jest domyślnie tak skonfigurowany, że blokuje załączniki, które potencjalnie mogą zawierać niebezpieczne elementy.

Rozwiązanie

Wyłącz opcję w ustawieniach Outlook Express: Narzędzia > Opcje > Zabezpieczenia > Nie zezwalaj na zapisywanie lub otwieranie załączników, które potencjalnie mogą zawierać wirusy.

Dodatkowe rady