Typografia & Światło
Na początku było światło. Bez światła nie ma kształtu bo to właśnie światło określa kształt. Światło decyduje o czytelności, proporcjach, rytmie, szarośći kolumny i wielu innych czynnikach, które tylko na pozór wydają się mniej mniej istotne niż sam tekst.
Definicje światła
- Światło
- Światło to pusta przestrzeń pomiędzy przedmiotami kompozycji. W typografii światłem są puste fragmenty strony, marginesy, odstępy między tekstem, poszczególnymi słowami, literami a także przestrzeń wewnątrz liter.
Światło to wzajemna zależność pomiędzy atrybutami obiektu (wielkość, kolor, kształt itp.) a przestrzenią go otaczającą. Np. światło pomiędzy literami można zmniejszyć np. zbliżając je do siebie lub pogrubiając, zmieniając kształt liter.
- Światło wewnątrzliterowe
- Światło wewnątrzliterowe to przestrzeń wewnątrz litery
- Światło międzyliterowe
- Światło międzyliterowe (światło pomiędzy literami) to ilość wolnej przestrzeni pomiędzy literami. To nie tylko sam czarny kolor określa kształt obiektu, lecz jego światło (otoczenie) formuje ten czarny kolor w znak.
Na wielkość światła oprócz jego mierzalnej powierzchni mają wpływ także złudzenia optyczne.
- Światło na stronie
- Każda kompozycja także ma swoje światło. Odległości pomiędzy poszczególnymi elementami, pozostawienie pustej przestrzeni mogą tak samo wpływać na kompozycję jak kolor, wytłuszczenie lub pochylenie.
- Kerning
- Korekta odstępu pomiędzy poszczególnymi literami.
- Tracking
- Korekta odstępów pomiędzy wszystkimi literami o stałą wartość. W CSS tracking można kontrolować za pomocą atrybutów
letter-spacing
orazword-spacing
.
Światło w projekcie
Nie ma uniwersalnego wzoru na wielkość światła. Każdy przypadek jest indywidualny. Jest zbyt wiele czynników wpływających na prawidłową wartość światła, żeby móc powiedzieć, jakie światło jest w danym przypadku właściwe. Ostateczną wartość dobiera się oceniając wizualnie, korzystając z własnej wiedzy o kompozycji i tego co widzi nasze oko.
Wielkości światła zależą od przyjętej kompozycji. Najczęściej chodzi o to, aby kompozycja była zrównoważona. Czyli wzajemne proporcje elementów i światła (czerni i bieli) równoważyły się, z uwzględnieniem ich wartości semantycznej (ważności, znaczenia), cięzaru (wielkości, koloru) położenia i innych środków kompozycyjnych.
Modyfikując światło można zmienić charakter kompozycji. Wyważone światło, równomierne odstępy, dodają projektowi elegancji i rzetelnego, stabilnego wyglądu. Szczególnie gdy projekt jest skonstruowany na siatce. Światło kontrastowe, nierównomierne daje wrażenie dynamiki i agresji.
Światło jest pomocne w uzyskaniu rytmu.
Światło na stronie jest także elementem poprawiającym czytelność. Sprytnie wyróżnione przez światło elementy mogą w znacznym stopniu poprawić użyteczność strony internetowej.
- Zobacz przykład: Wyróżnianie za pomocą światła
Kreatywne wykorzystanie światła
Światło może być wykorzystywane w sposób kreatywny. Przykładem może być logo firmy kurierskiej FedEx, gdzie światło pomiędzy literami E oraz x tworzy strzałkę, co można również zobaczyć na filmie.